Zespół CHARGE dawniej należał do grupy asocjacji. Nikt nie wiedział, gdzie leży przyczyna zespołu, chociaż obserwowano u dzieci bardzo podobne objawy, które występowały razem częściej niż mogłyby występować z osobna. W 2004 roku został zlokalizowany gen CDH7 krytyczny dla zespołu CHARGE (chromosom 8q12), stąd zmieniła się klasyfikacja patogenetyczna z asocjacji na zespół.
Kliniczna różnorodność zespołu CHARGE jest duża, w związku z tym postawienie prawidłowej diagnozy nie zawsze jest proste. Wiele poważnych objawów w zespole CHARGE stanowi zagrożenie dla życia dzieci, szczególnie w okresie noworodkowo-niemowlęcym. Ocenia się, że jeżeli u noworodków z zespołem CHARGE występuje wada serca, to ryzyko zgonu okołoporodowego może sięgać do 30-40%. Natomiast diagnostyka genetyczna możliwa na świecie dopiero od kilku lat, jest kosztowna i trudna
Częstość występowania zespołu CHARGE ocenia się na:
Zespół CHARGE jest zespołem monogenowym, chociaż nie u wszystkich pacjentów, u których stwierdza się główne cechy kliniczne można wykazać mutację w genie CDH7. Białko CDH7 kodowane przez gen CDH7, zawiera kilka domen heliakalnych wiążących DNA. Pełni funkcję w organizacji chromatyny i jej epigenetycznej regulacji chroniąc włókna chromatyny przed patogennymi zmianami. Przypuszczalnie CDH7 pełni ważną funkcję podczas wczesnego rozwoju embrionalnego remodelując chromatynę.
Stanowcza większość przypadków zespołu CHARGE występuje sporadyczne, czyli mutacje genu CDH7 są mutacjami sporadycznymi (de novo),nie rodzinnymi.
Nazwa zespołu CHARGE jest akronimem składającym się z pierwszych liter wad rozwojowych wchodzących w skład zespołu:
U części pacjentów mogą występować inne wady rozwojowe:
Dzieci, szczególnie niemowlęta z zespołem CHARGE mają duże trudności z karmieniem, obniżony odruch ssania i słabe przyrosty masy.
Bardzo dobrze opisane są kliniczne kryteria diagnostyczne dla zespołu CHARGE przez kilku różnych autorów (Oley 1988; Pagon 1981; Blade 1998; Tellier 1998; Amiel 2001; Verloes 2005), i dzielą się na tak zwane kryteria duże (wady z akronimu CHARGE) oraz kryteria małe.
Ogólnie można przyjąć, że definitywne rozpoznanie kliniczne zespołu CHARGE można postawić, gdy u dziecka obserwuje się cztery objawy/wady z kryteriów dużych lub 3 objawy duże i trzy małe (Tabela 1 i 2). Prawdopodobne czy możliwe rozpoznanie zespołu CHARGE jest wtedy, gdy obserwujemy u dziecka jedną lub dwie wady/objawy z kryteriów dużych i kilka małych.
Tabela 1. Kryteria duże do klinicznego rozpoznania zespołu CHARGE
Kryteria duże |
szczelina różnych struktur oka |
zarośnięcie lub zwężenie nozdrzy tylnych |
Zaburzenie nerwów czaszkowych – porażenie nerwu twarzowego, niedosłuch czuciowo-nerwowy, +/- problemy z połykaniem |
Typowa dysmorfia małżowiny usznej lub wada ucha wewnętrznego (zaburzenie budowy kanałów półksięzycowatych |
Tabela 2. Kryteria małe do klinicznego rozpoznania zespołu CHARGE
Kryteria małe |
Hipoplazja narządów płciowych |
Opóźnienie rozwoju psychoruchowego i intelektualnego |
Wady serca |
Niedobór wzrostu |
Rozszczepy ustno-twarzowe |
Przetoka tchawiczo-przełykowa |
Charakterystyczne cechy dysmorfia twarzy |
Szczegółowe kryteria dla zespołu CHARGE ustalone przez wybranych autorów podano poniżej.
Zespół CHARGE – kryteria diagnostyczne
I – Blake, 1998, rozpoznanie zespołu CHARGE – cztery cechy główne lub trzy cechy główne i trzy mniejsze
Duże (główne) kryteria:
Małe kryteria:
II – Verloes, 2005r, rozpoznanie zespołu CHARGE – trzy cechy główne lub dwie cechy główne i dwie mniejsze
Duże (główne) kryteria:
Małe kryteria:
U dziewczynek:
Dla obu płci
Przy urodzeniu dzieci z zespołem CHARGE mają z reguły prawidłowe parametry antropometryczne: masę ciała i długość (Blake et al., 1993). Spowolnienie wzrostu może być spowodowane przez problemy sercowe i z układu oddechowego, a także znacznymi trudniaścmia w przyjmowaniu pokarmów (Dobbelstein et al., 2004). Czasem obserwuje się niedobór hormonów wzrostu. Stanowcza większość dzieci z zespołem CHARGE w wieku szkolnym ma mase ciała i wzrost ponize 3 centyla w siatkach centylowych odpowiednich dla wieku i płci (Blake et al.,1993). Niepełnosprawność intelektualna (NI) jest różnorodna i oceniania jest w testach psychologicznych od lekkiej do znacznej i głębokiej. Niejednokrotnie u dzieci obserwuje się objawy ze spektrum autystycznego (autism-like spectrum disorder) (Smith et. al., Am J Med Genet. 2004).
Dorosłe osoby z zespołem CHARGE mają podwyższone ryzyko wystąpienia otyłości.
Wady serca występują u około 75-80% pacjentów z zespołem CHARGE. Najczęściej rozpoznawane są: tetralogia Fallota (33%), przetrwały przewód tętniczy Botalla (patent ductus arteriosus), wspólny kanał przedsionkowo-komorowy, ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz międzyprzedsionkowej.
Zarośnięcie nozdrzy tylnych polega na zwężeniu lub całkowitej blokadzie pasażu pomiędzy jamą nosową a przestrzenią nosogardła. Utrudnia lub uniemożliwia to oddychanie powodujac poważne konsekwencje dla całego organizmu. Przeszkoda w nozdrzach tylnychpowodujaca ich niedrożność może być błoniasta lub kostna, jedno- lub obustronna. Obustronne zarośnięcie nozdrzy tylnych wiąże się z zwiększona śmiertelnością noworodków z zespołem CHARGE, szczególnie w połączeniu z wadą serca lub zarośnięciem przełyku i/lub przetoka tchawiczo-przełykową (Blake et al., 1990). Jakkolwiek, kanadyjskie badania epidemiologiczne pokazują, że wrazz postępem medycyny, leczenia operacyjnego i intensywnej terapii, wzrasta przeżywalność noworodków z ciężką postacią kliniczną zespołu CHARGE (Issekutz et al., 2004 Am J Med Genet). Obustronne zarośnięcie nozdrzy tylnych wiąże się z wielowodziem, co może być jednym z wielu objawów w okresie prenatalnym.
Z zarośnięciem nozdrzy tylnych wiąże się także przewlekłe infekcje ucha środkowego i w konsekwencji niedosłuch.
Częstym objawem zespołu CHARGE są wady zewnętrznych narządów płciowych, zarówno u dziewcząt jak i chłopców. Opisuje się spodziectwo, wnętrostwo, moszna dwudzielna, zarośnięcie macicy, szyjki macicy lub pochwy, niedorozwój narządów płciowych męskich i żeńskich. Obserwowane są także wady nerek I układu moczowego: pojedyncza nerka, wodonercze, hipoplazja nerek, rozdwojony układ kielichowo-miedniczkowy, zwężenie moczowodów, wsteczny odpływ pęcherzowo-moczowodowy, pęcherz nerugenny, kamica nerek.
Dzieci z zespołem CHARGE wymagają intensywnej opieki medycznej i wielu konsultacji specjalistycznych jak również wielu zabiegów operacyjnych.
Diagnostyka różnicowa zespołu CHARGE jest złożona i trudna, obejmuje różnorodne aberracje chromosomowe, choroby monogenowe i asocjacje, a także szkodliwe działanie teratogenów na płód, w tym:
- Ocena funkcji nerek we krwi: mocznik kreatynina, elektrolity. Ocena poziomu wapnia w sur. krwi celem wykluczenia hipokalcemii (obecnej w zespole DiGeorge branym pod uwagę w diagnostyce różnicowej).
- USG jamy brzusznej z oceną morfologii nerek.
- W przypadku niedorozwoju narządów płciowych należy oznaczyć u starszych dzieci poziomy hormonów płciowych (Luteinising Hormone Releasing Hormone - LHRH) oraz Human Chorionic Gonadotropin- HCG) celem oceny wydolności osi przysadkowo-płciowej (badania powinny być wykonane w pierwszych dwóch miesiącach życia).
- Badanie poziomu hormonu wzrostu oraz testy stymulacyjne (Growth hormone - GH) w celu wykluczenia niedoboru GH, jak przyczyny słabych przyrostów wzrostu i w konsekwencji niskorosłości.
- Badania obrazowe mózgu (CT lub MRI) z wyszczególnieniem oceny kości skroniowych celem oceny struktury mózgu i potencjalnych wad oraz oceny struktury kostnienia elementów budujących ucho środkowei wewnętrzne, w tym kanały półksiężycowate.
- Wiele dzieci wymaga różnych badań związanych z zaburzeniami w karmieniu, połykaniu i ssaniu, w zależności od stopnia nasilenia problemu. Niejednokrotnie są to kombinacje różnych badań: np.: radiologiczne badanie kontrastowe z użyciem baru, pH-metria, manometria, gastroskopia (Dobbelstein et al., 2003).
- Badanie układu szkieletowego w celu wykluczenia wad kostnych (szczególnie badanie kręgosłupa szyjnego).
- Badanie ECHO serca celem wykluczenia wady serca.
- Badanie słuchu metodą Bera lub badanie słuchowych potencjałów mózgowych celem identyfikacji niedosłuchu i jego rodzaju: niedosłuch przewodzeniowy i czuciowo-nerwowy (badanie w praktyce często wymaga powtarzania z powodu dojrzewania układu nerwowego).
- U wszystkich dzieci z zespołem CHRAGE wykonuje się okulistyczne badanie wzroku. Niejednokrotnie dzieci te wymagają wykonanie elektroretinogramu, różnych testów oceniających funkcje wzroku celem identyfikacji ciężkości zaburzenia widzenia (Russell-Eggitt et. al., 1990).
Większość wad rozwojowych współistniejących z zespołem CHARGE mogą być trudne do zdiagnozowania w okresie prenatalnymw badaniach ultrasonograficznych. Obecność wielowodzia zwiększa współczynnik rozpoznania. Diagnostyka prenatalna jest teoretycznie możliwa, jednak w sytuacji ograniczonego dostępu do badań molekularnych genu CHD7 w praktyce jest trudna do wykonania. Do molekularnych badań prenatalnych w zespole CHARGE pobiera się płyn owodniowy (drogą amniocentezy, amniopunkcji) lub kosmówkę (drogą biopsji).
Większość przypadków zespołu CHARGE występuje sporadycznie, czyli nie jest związane z przekazywaniem mutacji od jednego z rodziców. W przypadkach rodzinnych występuje dziedziczenie autosomalne dominujące i zdarza się w sytuacji obecności mutacji w komórkach gonad (mozaikowatość germinalna).
Badania statystyczne wykazują, że zaawansowany wiek ojców może być związany ze zwiększona częstością mutacji sporadycznych w genie CHD7. Każda rodzina z dzieckiem u którego podejrzewa się lub ma rozpoznany zespół CHARGE, powinna być skierowana do poradni genetycznej celem uzyskania porady rodzinnej .
http://medizinische-genetik.de/index.php?id=1360
http://www.praenatal-medizin.de/?cat=1
“Czy wczesne rozpoznanie oraz włączenie odpowiedniego postępowania i leczenia u niemowlątz zespołem CHARGE wiąże się z istotną statystycznie poprawą kondycji klinicznej i behawioralnej tych dzieci?”
“Czy istnieje korelacja (powiązanie) pomiędzy różnymi cechami i wadami typowych dla zespołu CHARGE a odpowiednimi mutacji genu CHD7?”
“Czy istnieje korelacja (powiązanie) pomiędzy fenotypem behawioralnym a odpowiednimi mutacjami genu CHD7?”
Grupy wsparcia dla rodziców:
Piśmiennictwo
Cassidy S. B., Allanson J. E., Management of Genetic Syndromes, 3rd ed., New Jersey, Wiley-Blackwell, ISBN 978-0-470-19141-5
Opracował prof. dr hab. Robert Śmigiel
Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego powstało z myślą o wszystkich potrzebujących z niepełnosprawnościami i chorobami rzadkimi oraz ich najbliższych. Prowadzone jest, jako forma działalności statutowej Fundacji Potrafię Pomóc. Jest to działalność odpłatna użytku publicznego a wszystkie środki pochodzące z Centrum, przeznaczane są na cele statutowe Fundacji.
Polityka prywatności
Polityka plików cookies
Ustawienia plików cookies
Klauzula informacyjna administratora danych osobowych
Standardy Ochrony Małoletnich
Inspektor Ochrony Danych:
Konrad Cioczek
adres e-mail: odo@potrafiepomoc.org.pl
ul.Horbaczewskiego 24
54-130 Wrocław
rejestracja@potrafiepomoc.org.pl
+48 721 727 777
Ta strona używa plików Cookies. Mają Państwo możliwość wyboru czy odwiedziny na stronie są uwzględniane w danych statystycznych czy nie. Niniejsza strona zbiera dane statystyczne analityczne i marketingowe.
Zmień ustawienia plików cookies aby dostosować zgody lub kliknij w przycisk "Akceptuj wszsytkie" aby zaakceptować wszsytkie zgody.
Dowiedz się więcej o tym jak używamy plików cookies.