włącz wersję strony dla czytników ekranów - pamiętaj poruszaj się po nagłówkach h1, h2
Przejdź do menu
Przejdź do sekcji kontakt
Czcionka
Przywróć oryginalny rozmiar tekstuzwiększ rozmiar tekstu
Kontrast
przywróć oryginalny kolor tekstu i tłaustaw czarny kolor tekstu na szarym tleustaw biały kolor tekstu na czarnym tleustaw żółty kolor tekstu na czarnym tleustaw czarny kolor tekstu na żółtym tle

Misja, Wizja, Patronat

Centrum

Kontynuacja tradycji Fundacji „Potrafię Pomóc”

Na początku było dziecko i jego rodzina, potem spotkanie kilku rodzin i wzajemna pomoc.
Tak powstała Fundacja, która powołała do życia Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego we Wrocławiu.

Nasza misja

Naszą misją jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży oraz dorosłym zmagającym się z niepełnosprawnościami i chorobami rzadkimi. Centrum, to pierwsze w Polsce miejsce, w którym wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z chorobami rzadkimi, koncentrując diagnostykę, leczenie i skoordynowaną terapię, a także usługi wsparcia, edukacji i opiekę wytchnieniową. Założeniem Centrum jest holistyczne pochylenie się nad każdym pacjentem z osobna pod względem diagnostycznym, rehabilitacyjnym i terapeutycznym, jak również zapewnienie opieki psychologicznej dla niego oraz jego rodziny lub opiekunów.

Wizja

Chcemy działać długofalowo, tak by nasi specjaliści reprezentujący pion medyczny i terapeutyczny wspierali pacjentów zarówno przed postawieniem diagnozy, w trakcie, a także – jeśli będzie to konieczne – przez kolejne miesiące czy lata. Koncentrując w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich różne formy wsparcia, pragniemy zainicjować nowy sposób myślenia o opiece medycznej i terapeutycznej, tak by każda osoba ze szczególnymi potrzebami, w jednej placówce znalazła odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Patron Centrum 
Bartłomiej Skrzyński

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

To cytat z wywiadu, którego Bartłomiej Skrzyński udzielił Annie Dymnej trzy tygodnie przed śmiercią. Motto, które bezbłędnie opisuje życie Bartka. Podążał za nim, dając przykład, jak w pełni wykorzystać swój czas, inspirując, przełamując bariery i stereotypy, pomagając osobom wymagającym wsparcia, zarażając optymizmem. O człowieku tak ważnym dla środowiska osób z niepełnosprawnościami bez wahania można powiedzieć, że to „człowiek bez barier”.
Społecznik, dziennikarz, twórca programu telewizyjnego „W-skersi”, rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością, dyrektor biura „Wrocław bez barier”, wykładowca akademicki, bloger. Wspierał i uczestniczył w niezliczonej liczbie wydarzeń walczących ze stereotypowym postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami, konsolidował środowisko organizacji pożytku publicznego, namawiał, by działać wspólnie, bo „razem można więcej”. Korygował sposób myślenia o niepełnosprawności, dając przykład swoim aktywnym życiem, ale też zmieniając język, który przecież kształtuje rzeczywistość: to Bartłomiej wymyślił budzące pozytywne konotacje słowo „w-skers”, które przyjęło się w języku polskim. Do tego był podróżnikiem i fanem żużla. Latał szybowcem, na paralotni, nurkował.

Biografia

Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński urodził się 12 lipca 1979 r. Diagnozę: zanik mięśni, typ „Duchenne’a”, usłyszał w dzieciństwie. Według prognoz lekarzy miał nie dożyć pełnoletności. Kiedy miał kilkanaście lat zaczął poruszać się na wózku. Mimo trudności, bardzo wcześnie zaczął działać społecznie. Zakładał Parlament Młodzieży Wrocławia, w 1997 r. organizował wolontariat na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Marzył, by zostać żużlowcem. Chociaż choroba przekreśliła to marzenie, Bartłomiej nie poddał się i o ulubionym sporcie zaczął pisać. Pierwszy tekst do „Tygodnika Żużlowego” napisał jako piętnastolatek.

Edukacja i praca w mediach

Bartłomiej ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie później został wykładowcą akademickim. W 2003 roku wymyślił i poprowadził nadawany w TVP program „W-skersi”. Jego bohaterami były osoby, które przezwyciężały ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, spełniały swoje marzenia i robiły rzeczy trudne do osiągnięcia nawet dla osób pełnosprawnych. Pokazując przykłady osób z niepełnosprawnościami, które do życia podchodzą z optymizmem, energią, realizując niezwykłe pomysły, zmieniał stereotypowy obraz życia z niepełnosprawnością. Za swój program Bartłomiej Skrzyński otrzymał między innymi statuetkę od PFRON-u za „szczególny wkład w promowanie idei równości szans i propagowanie integracji w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych”.

Działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami

W 2010 roku został Rzecznikiem Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Ta funkcja pozwoliła mu na co dzień pomagać mieszkańcom, a także uczestniczyć w kształtowaniu polityki miasta z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodzin z dziećmi. Był pomysłodawcą plebiscytu „Wrocław bez barier”, honorującego inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju sytemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Aktywnie działał na rzecz dostępności obiektów, m.in. Portu Lotniczego, Stadionów Miejskiego i Olimpijskiego. Wrocławska „Szpilkostrada” to jego inicjatywa. Brał udział w ogromnej liczbie inicjatyw społecznych m.in. we Wrocławskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych czy w Dolnośląskim Forum Integracyjnym. Najczęściej robił to społecznie. W 2019 roku został dyrektorem biura „Wrocław bez barier” we wrocławskim Magistracie. Biuro m.in. koordynuje proces dostosowania przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przez całe życie Bartłomiej Skrzyński był również aktywny w mediach, gdzie otwarcie opowiadał o życiu z niepełnosprawnością. Dzięki temu zwiększała się społeczna świadomość dotycząca życia z niepełnosprawnością, z chorobami rzadkimi i z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Chociaż na co dzień nieodłącznym towarzyszem jego życia był ból, z roku na rok coraz większy, Bartek tego nie pokazywał. Zawsze był aktywny, uśmiechnięty, pełen pomysłów i energii do działania. Nawet w ostatnich dniach. Odszedł 15 września 2020 roku.

Kluczowe dokonania

  • Stanął na czele biura „Wrocław bez barier” we wrocławskim Magistracie, które m.in.: koordynuje Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez barier”, koordynuje i monitoruje wdrażanie „Wrocławskich Standardów Dostępności Przestrzeni Miejskich”, udziela wsparcia osobom z niepełnosprawnościami;
  • Jako rzecznik był głosem środowiska osób z niepełnosprawnościami we wrocławskim Ratuszu, najpierw u boku Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, później - Prezydenta Jacka Sutryka;
  • Stworzył plebiscyt „Wrocław bez barier”, by nagradzać godne naśladowania inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami w stolicy Dolnego Śląska; plebiscyt jest organizowany także po śmierci Bartłomieja;
  • Zmieniał obraz osób z niepełnosprawnościami otwarcie opowiadając o swoim życiu oraz potrzebach środowiska, szerzył wiedzę o chorobach rzadkich;
  • Współpracował z organizacjami pozarządowymi, w tym z naszą Fundacją „Potrafię Pomóc”, był naszym „dobrym duchem”, motorem do działania i źródłem inspiracji.

Bartłomiej Skrzyński całym swoim życiem udowadniał, że energia, optymizm i chęć do działania nie biorą się z siły ciała, lecz z siły ducha. By się o tym przekonać, wystarczy posłuchać ostatniego wywiadu Bartka w programie „Anna Dymna – spotkajmy się”.

Centrum 
Diagnostyczno-Terapeutyczne 
Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego

ul.Horbaczewskiego 24
54-130 Wrocław
rejestracja@potrafiepomoc.org.pl
+48 721 727 777

Inspektor Ochrony Danych:
Konrad Cioczek
adres e-mail: odo@potrafiepomoc.org.pl

Media społecznościowe

Centrum Diagnostyczno - Terapeutyczne Chorób Rzadkich 2020 © All rights reserved
Realizacja Strony – dariusz.tryniecki@gmail.com

Cookies - zasady używania

Strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o tym do czego ich używamy. Więcej

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram