włącz wersję strony dla czytników ekranów - pamiętaj poruszaj się po nagłówkach h1, h2
Przejdź do menu
Przejdź do sekcji kontakt
Czcionka
Przywróć oryginalny rozmiar tekstuzwiększ rozmiar tekstu
Kontrast
przywróć oryginalny kolor tekstu i tłaustaw żółty kolor tekstu na czarnym tlelogo żółte

Idea

Kontynuacja tradycji fundacji „Potrafię Pomóc”

Na początku było dziecko i jego rodzina, potem spotkanie kilku rodzin i wzajemna pomoc. Tak powstała Fundacja, która powołała do życia Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich.

Historia Fundacji sięga 2007 roku. Spotkało się wówczas dziesięć rodzin, które połączył wspólny cel – walka o zdrowie własnych dzieci: poszukiwanie właściwej diagnozy, leczenia, terapii i wsparcia. Garstka obcych sobie osób podjęła odważną decyzję, by pomagać sobie nawzajem i kolejnym rodzinom – w taki sposób rozpoczęła się historia Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Z biegiem lat dołączały do nas kolejne rodziny – dzieci, młodzież i osoby dorosłe ze szczególnymi potrzebami: z chorobami rzadkimi, z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Osoby z niepełnosprawnościami i rodzice dzieci ze szczególnymi potrzebami są w gronie pracowników, współpracowników i wolontariuszy Fundacji. Dzielimy się doświadczeniami - dlatego wiemy, jak działać skutecznie. Zaufało nam już ponad 700 podopiecznych z całej Polski, w tym 200 z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi. Pomagamy im zorganizować konsultacje medyczne, doradzamy, jak postępować w trudnych sytuacjach, pomagamy zebrać pieniądze na operacje, niejednokrotnie ratując nie tylko zdrowie, lecz także życie.

 Istotą naszych zainteresowań jest rodzina, dlatego -  rozumiejąc, jak ważne jest jej całościowe funkcjonowanie - pracujemy z całymi rodzinami.

Pomoc dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością

Pierwszym kamieniem milowym w naszej historii było otwarcie ośrodka dedykowanego dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami, także z niepełnosprawnością w stopniu głębokim oraz sprzężoną – to najtrudniejsze sytuacje. Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci we Wrocławiu działa od 2013 roku, następnie założyliśmy Terapeutyczny Punkt Przedszkolny oraz rozpoczęliśmy Wczesne Wspomaganie Rozwoju. Dostosowana do potrzeb bezpłatna rehabilitacja, edukacja i wsparcie pomagają dzieciom i młodzieży lepiej się rozwijać i uczą życia w społeczeństwie. Ich rodzice i stali opiekunowie zyskują możliwość powrotu do pracy i do swoich pasji.

Natomiast w przyszłości naszym największym wyzwaniem będzie budowa od podstaw supernowoczesnego, innowacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc, oferującego wsparcie unikatowe nie tylko w skali naszego kraju. Kompleks powstanie we Wrocławiu, planowany termin ukończenia budowy to rok 2023.

Wsparcie dla osób z chorobami rzadkimi

Zanim jednak ten cel uda się zrealizować, otwieramy Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich, które w przyszłości stanie się częścią Kompleksu. Działalność Centrum inaugurujemy już w 2020 roku, by na potrzeby pacjentów odpowiedzieć jak najwcześniej! 
Centrum to pierwsze w naszym kraju miejsce oferujące wsparcie, diagnostykę i skoordynowaną terapię dla osób z całej Polski: z chorobami rzadkimi, z niepełnosprawnościami, ale też pełnosprawnych z zaburzeniami koncentracji, pamięci, dla dzieci z trudnościami w uczeniu się i dla ich rodzin. Pacjentem i jego rodziną zajmujemy się kompleksowo, dając szansę na szybką diagnozę, a następnie długofalowe wsparcie przy przejściu procesu leczniczo-terapeutycznego.

Na zdjęciu widać dwójkę uśmiechniętych ludzi siedzących na ławce. Jest to kobieta i mężczyzna. Ich twarze są widocznie rozbawione. Mężczyzna jest oparty o kobietę i w prawej ręce trzyma telefon. Prawdopodobnie robi selfie. Mężczyzna ubrany jest w niebieską koszulę na krótki rękaw, kobieta natomiast we fioletową zasuniętą bluzę. Obydwoje mają włosy w kolorze brązowym.

Wśród innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w Centrum znajdują się między Gabinet Dostępności oferujący pomoc w dostosowaniu przestrzeni (domu, mieszkania) i zdobycia dofinansowania na sprzęt pod kątem ograniczeń ruchowych, sensorycznych czy poznawczych dla osób potrzebujących tymczasowego lub stałego wsparcia. Wyróżnia nas między innymi szeroka kadra specjalistów, których można sklasyfikować, dzieląc ich między cztery piony: medyczny, terapeutyczny, edukacyjny i wytchnieniowy. Centrum to również pierwszy na Dolnym Śląsku w pełni dostępny gabinet ginekologiczno-położniczy, dedykowany głównie kobietom i dziewczynkom z niepełnosprawnościami oraz certyfikowana sala doświadczania świata. Przy Centrum działa pierwsza w Polsce bezpłatna, dzięki wsparciu Miasta Wrocław, Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością. Nasz personel charakteryzuje się empatią. Szczególną uwagę zwracamy również na dostępność (to m.in. winda, opisy w języku Braille’a, wsparcie asystenta i tłumacza języka migowego) i na komfort – oferujemy między innymi salę wypoczynku dla rodzin.

Siedziba Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich znajduje się w budynku przy ulicy Eugeniusza Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie mieści się biuro Fundacji „Potrafię Pomóc”. Działalność Centrum przenika się z działaniami Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci i Mieszkania Opieki Wytchnieniowej, które sąsiadują z Centrum.  O Ośrodku pisaliśmy wyżej, natomiast nasze Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, dzięki pomocy władz Miasta Wrocław, oferuje bezpłatne, tygodniowe lub dwutygodniowe, całodobowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami z Wrocławia. W czasie pobytu gości w Mieszkaniu, ich stali opiekunowie – rodzice, krewi, małżpnkowie - mogą „odetchnąć”: zająć się najważniejszymi sprawami – własnym leczeniem, wizytą w urzędzie czy po prostu odpoczynkiem.

Propagowanie wiedzy i świadomości o chorobach rzadkich

Opisane wyżej formy wsparcia, to nie jedyne działania Fundacji! Od wielu lat, między innymi:

  • dzielimy się wiedzą – we współpracy ze środowiskiem akademickim, ze specjalistami i z samorządowcami organizujemy naukowe konferencje medyczne, które prezentują najnowsze ustalenia dotyczące leczenia i terapii między innymi chorób rzadkich;
  • uświadamiamy, jak się żyje z chorobami rzadkimi i jak można wesprzeć chorych; dwukrotnie przeprowadziliśmy ogólnopolską kampanię społeczną „To nie jest bajka” o zespole Pradera-Williego, jednej z rzadkich chorób, cyklicznie organizujemy wydarzenia takie jak plenerowe Biegi Świadomości o Chorobach Rzadkich – akcja gromadzi ponad 1000 osób;
  • uczymy savoir-vivre’u wobec osób ze szczególnymi potrzebami między innymi prowadząc w szkołach i przedszkolach warsztaty „Wchodzę w rolę”;
  • integrujemy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, otwierając przestrzeń na spotkanie z pełnosprawnymi rówieśnikami, między innymi poprzez wolontariat w naszym Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci;
  • współpracujemy z samorządowcami (warto szczególnie podkreślić, że wiele z naszych projektów realizujemy dzięki wsparciu władz Wrocławia i Rzeszowa!), z ośrodkami naukowymi, ze specjalistami różnych dziedzin medycznych i terapeutycznych oraz z innymi organizacjami pozarządowymi, bo razem można więcej!

Działalność Fundacji była wielokrotnie nagradzana. Między innymi w 2014 roku otrzymaliśmy certyfikat „Wrocław bez barier” w kategorii „działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności” za skuteczność w nowoczesnej i empatycznej rehabilitacji dzieci. W 2018 roku organizacja otrzymała dwie statuetki Lodołamaczy – w kategorii Instytucja oraz nagrodę Super Lodołamacza, które przyznane zostały na etapie regionalnym. Ogólnopolski finał Lodołamaczy przyniósł kolejne ważne wyróżnienie: drugie miejsce w kategorii Instytucja za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie osób z niepełnoprawnościami w różnych dziedzinach życia. W 2019 roku kapituła Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Macieja Lisa uhonorowała tą nagrodą prezesa Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adama Komara.

Koncentrując w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich różne formy wsparcia, pragniemy zainicjować nowy sposób myślenia o opiece medycznej i terapeutycznej, tak by każda osoba ze szczególnymi potrzebami, w jednej placówce znalazła odpowiedź na wszystkie swoje pytania. Centrum jest miejscem przyjaznym i otwartym. Zresztą – przekonajcie się sami! Zapraszamy do współpracy, zapraszamy do poznania naszych specjalistów i do wizyty w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich. 

Centrum
Diagnostyczno-Terapeutyczne
Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego

ul.Horbaczewskiego 24
54-130 Wrocław
rejestracja@potrafiepomoc.org.pl
+48 721 727 777

Inspektor Ochrony Danych:
Konrad Cioczek
adres e-mail: odo@potrafiepomoc.org.pl

Centrum Diagnostyczno - Terapeutyczne Chorób Rzadkich 2020 © All rights reserved
Realizacja Strony – dariusz.tryniecki@gmail.com

Cookies - zasady używania

Strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o tym do czego ich używamy. Więcej

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram